Najlepszy sklep z łyżwami
Producenci
Łyżwy Tempish Łyżwy Spokey Łyżwy Axer Łyżwy Nils Łyżwy Rollerblade
Kontakt
Biuro Obsługi Klienta
Zamówienie telefoniczne
801 000 761
33 8219 149
604 617 978
w godzinach 8-18
Gadu-Gadu: 3575652
Dołącz do nas
Polecane strony

  Łyżwy hokejowe czy figurowe?

  Hokejówki czy figurówki? Przed takim dylematem stanie każdy rozpoczynający naukę jazdy na łyżwach. Zdania w tej kwestii są podzielone. Każdy z tych modeli znajdzie zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jakie łyżwy więc wybrać? Wszystko zależy od umiejętności, jakie posiadamy.

  Łyżwy hokejowe

  Ten model zdecydowanie polecany jest początkującym. Stawiając pierwsze kroki na lodzie zazwyczaj obawiamy się utraty równowagi. But ten skonstruowany jest tak, abyśmy czuli się jak najbardziej stabilnie. Łyżwy hokejowe zazwyczaj sięgają lekko za kostkę. Posiadają tez specjalne wzmocnienia na pięcie, dzięki czemu odpowiednio ochraniają ścięgno Achillesa.

  Porównując je do figurówek zobaczymy, że są węższe i krótsze. Ułatwia to nam utrzymywanie kontroli nad każdym krokiem. Płoza hokejowa została wyprofilowana tak, aby umożliwić wykonywanie gwałtownych zakrętów. Jest ona także całkowicie gładka. Nie posiada ząbków, które znajdziemy w figurówkach. Mało doświadczeni łyżwiarze bardzo często się o nie potykają. Można zatem powiedzieć, że hokejówki są trochę bardziej bezpiecznym modelem.

  Łyżwy te nie ograniczają również w żaden sposób naszej szybkości. Jeżeli więc opanujemy już podstawy jazdy na lodzie, śmiało można stopniowo zwiększać w nich prędkość. Hokejówki są też bardzo dobre do nauki hamowania. Jak wiemy, hamować podczas jazdy na łyżwach można na kilka sposobów. Kształt buta i płoza pozwolą nam skutecznie opanować tą umiejętność i w razie potrzeby szybko się zatrzymać.

  Buty w hokejówkach mogą być wykonane z różnych materiałów. Znajdziemy więc buty z plastiku zapinane na klamry, jak i modele zrobione ze skóry wiązane za pomocą sznurówek. Buty ze skóry z pewnością zapewnią nam lepszą „oddychalność” stopy, natomiast te zapinane na klamry założymy z kolei dużo szybciej. Wybór więc zależy od naszych indywidualnych upodobań.

  Łyżwy figurowe

  Są zdecydowanie cięższe niż hokejówki. Dzieje się tak dlatego, ponieważ but w tych łyżwach zazwyczaj wykonany jest z bardzo grubej skóry, a płoza również jest zdecydowanie grubsza. Wysoki but zdecydowanie lepiej jednak chroni kostkę, co ma ogromne znaczenie w momencie niespodziewanego upadku. Jak zapewne zauważyłeś, figurówki wymagają sporo sznurowania. Aby jednak przesadnie się z nim nie męczyć, wprowadzono do nich pewne udogodnienie.

  W górnej części buta znajdują się specjalne zaczepy na sznurówki. Ułatwiają one ich poluzowanie, a tym samym wspomagają szybkie i sprawne zdjęcie, jak i założenie buta. Ze względu na kształt i wielkość płozy łyżwy te nie są zalecane początkującym. Ciężka i wyposażona w ząbki płoza może przeszkadzać niedoświadczonym łyżwiarzom. Łyżwy te zostały raczej stworzone dla osób, którym jazda nie sprawia już problemu i szukają w łyżwiarstwie czegoś więcej. Chodzi tu np. o taniec na lodzie lub inne akrobacje wykonywane na tym obszarze.

  Istotną różnicą pomiędzy figurówkami a hokejówkami jest także sposób odpychania się. Jeżdżąc na hokejówkach odpychamy się na boki. Można powiedzieć, że ten nawyk jest niemal wrodzony. W figurówkach odpychamy się do tyłu, co z kolei wymaga pewnego rodzaju doświadczenia. Na figurówkach trudniej też jest także zahamować, dlatego do nauki hamowanie lepiej jednak wybrać hokejówki.

  Jeżeli zatem jesteś początkującym łyżwiarzem odpowiednie będą dla Ciebie łyżwy hokejowe. Pozwolą Ci one szybko nabyć podstawowe umiejętności w tej dyscyplinie. Jeśli natomiast lodowisko jest Twoim drugim domem, a jazda na łyżwach nie sprawia Ci problemów, możesz sięgnąć po łyżwy figurowe. Dzięki nim z pewnością odkryjesz inne oblicze łyżwiarstwa.