Najlepszy sklep z łyżwami
Producenci
Łyżwy Tempish Łyżwy Spokey Łyżwy Axer Łyżwy Nils Łyżwy Rollerblade
Kontakt
Biuro Obsługi Klienta
Zamówienie telefoniczne
801 000 761
33 8219 149
604 617 978
w godzinach 8-18
Gadu-Gadu: 3575652
Dołącz do nas
Polecane strony

  Piewsze kroki na lodowisku

  Nauka jazdy na łyżwach nie jest wcale tak trudna, jak mogłoby się to wydawać. Oczywiście zaczynając jeździć trzeba mieć świadomość, że skoki i piruety wykonywane z gracją i lekkością przez zawodowych łyżwiarzy to owoc wielu lat żmudnych ćwiczeń i treningów.

  Na początku należy oczywiście kupić łyżwy. Jeśli decydujemy się na figurówki, to koniecznie powinniśmy kupić wiązane. Takie łatwiej dopasowują się do stopy, lepiej trzymają i są stabilniejsze.

  Łyżwy na lodowisko
  Należy pamiętać, aby zawsze kupować łyżwy o pół centymetra większe niż długość naszej stopy. Zakupy przez internet nie będą chybione, jeśli dokładnie zmierzymy długość stopy. Należy to zrobić stawiając stopę na kartce papieru i zaznaczając ołówkiem punkt tuż za piętą i przed najdłuższym palcem. Następnie za pomocą linijki rysujemy linię łączącą oba punkty i mierzymy ją. Czynność ta musi być powtórzona przy obu stopach, ze względu na to, że często nieco się różnią od siebie długością. Do zmierzonej długości stopy dodajemy około pół centymetra i otrzymujemy długość wkładki wewnętrznej.

  Pierwszy raz na lodowisku może być trudny i stresujący, jednak odpowiednie nastawienie psychiczne i wiedza na temat tego, jak się zachować, co robić, powinny znacznie ułatwić sprawę. Na początku należy przede wszystkim oswoić się ze specyficznym uczuciem, jakim jest posiadanie łyżew na nogach. W tym celu należy założyć na płozy ochraniacze i przespacerować się przez kilka minut na zewnątrz lodowiska, trzymając się barierek.

  Przy okazji można się też spróbować delikatnie rozgrzać, by nie nabawić się podczas jazdy kontuzji. Rozgrzewka powinna uwzględniać głównie nogi i ramiona, można porobić wymachy lub skłony.

  Lodowisko
  Następnie należy zdjąć z łyżew ochraniacze i wejść na taflę. Najlepiej cały czas trzymać się barierki i spokojnie, powoli stawiać kroki tak, by przyzwyczić się do tafli pod sobą. Po kilku chwilach można lekko ugiąć nogi w kolanach, leciutko pochylić się do przodu, rozłożyc ręce i puścić barierkę. W ten sposób nauczymy się utrzymywać równowagę. Później zaczynamy delikatnie odpychać się płozami naprzemiennie lub po prostu suniemy bez odpychania.

  Trzeba też pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam uniknąć upadku. Przede wszystkim nie wolno patrzeć pod nogi albo daleko przed siebie, tylko na lód 3 metry przed sobą. Pomoże to w zachowaniu odpowiedniej postawy, a jednocześnie pozwoli uniknąć wpadania na inne osoby.
  Poza tym biodra powinny zawsze znajdować się w osi ciała, a kolana być lekko ugięte (dzięki czemu staną się one naturalnym amortyzatorem). Zdenerwowanie i spięcie gwarantują upadek, dlatego dobrze jest starać się rozluźnić, uspokoić i skupić na zachowaniu równowagi. Warto też pamiętać o ruchach ramion - dzięki nim zachowamy stabiliną pozycję. Stopy z kolei muszą być od siebie oddalone, jednak nie więcej niż na długość łyżwy.
  Nie warto bać się osób przejeżdżających obok, zazwyczaj one umieją już jeździć i ominą nas w bezpiecznej odległości.

  Aby zahamować najłatwiej jest skierować czubki łyżew do środka lub jedną z nich ustawić prostopadle do kierunku jazdy, tak aby lekko tarła o lód.

  Wybierając się pierwszy raz na lodowisko należy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Nie można przesadzać i ubrać się zbyt grubo, ponieważ ruszając się na pewno się spocimy. Zalecamy zatem lekki, wygodny, nie krepujący ruchów strój.

  Wiele osób początkujących chciałoby jak najszybciej nauczyć się robić piruety i skoki na łyżwach. Jest to oczywiście trudniejsze, ale jeżeli opanujemy podstawy i pewnie czuejmy się na tafli, można spróbować bardziej skomplikowanych technik: