Najlepszy sklep z łyżwami
Producenci
Łyżwy Tempish Łyżwy Spokey Łyżwy Axer Łyżwy Nils Łyżwy Rollerblade
Kontakt
Biuro Obsługi Klienta
Zamówienie telefoniczne
801 000 761
33 8219 149
604 617 978
w godzinach 8-18
Gadu-Gadu: 3575652
Dołącz do nas
Polecane strony

  Jak dobrać rozmiar łyżew?

  Wiele osób nie decyduje się na zakup łyżew przez internet obawiając się, że źle wybiorą rozmiar. Aby temu zaradzić, postaramy się wyjaśnić, jak należy dobrać rozmiar łyżew podczas zakupów przez internet.

  Rozmiarówka łyżew może różnić się od rozmiarów zwykłych butów, dlatego zawsze należy dokładnie sprawdzać, jaką długość wkładki podaje producent i jaki odpowiada jej rozmiar. Źle dobrana długość wkładki, np. taka sam jak w noszonych na co dzień butach, może skutkować kontuzją oraz spowodować szybsze męczenie się nogi, mimo stosunkowo małego wysiłku.

  Przy wyborze rozmiaru ważna jest nie tylko długość wkładki, ale i jej szerokość. Większość modeli ma standardową, ale jeśli ktoś ma szeroką stopę i chce kupić łyżwy, to powinien szukać łyżew oznaczonych literą "G". Z kolei dla osób o wąskich stopach polecane są modele o szerokości "D". Informacja o tym powinna być zawarta we wszywce we wnętrzu łyżwy, najczęściej na języku. Tam też zamieszczony jest rozmiar i długość wkładki.

  Aby dobrze dobrać rozmiar łyżew, najpierw należy zmierzyć stopę. W tym celu trzeba stanąć na kartce papieru i obrysować stopę. Najlepiej zrobić to korzystając z pomocy drugiej osoby. Jednak stopa nie może być podczas pomiaru bosa, ponieważ do łyżew zakłada się zazwyczaj grubsze skarpetki. Dlatego też do pomiaru należy ubrać taką właśnie skarpetę. Następnie trzeba narysować na kartce prostą linię prowadzącą od pięty do palców. Linię rysujemy oczywiście tak, by była najdłuższa, po czym mierzymy ją, nie zaokrąglając wyniku. Powyższe czynności należy powtórzyć dla drugiej stopy, ponieważ każda z nich nieco się różni. Kolejną rzeczą jest porównanie długości wkładek w milimetrach z tymi podanymi w tabelce w opisie produktu. Trzeba pamiętać, by do zmierzonej długości dodać około 0,5 cm luzu, ponieważ stopa w trakcie wysiłku nieco puchnie.

  Inaczej wygląda sprawa z łyżwami dla dzieci. Większość modeli ma regulowany rozmiar i nie trzeba dokładnie mierzyć stopy, ponieważ łyżwy te są rozsuwane i łatwo dopasować ich długość do długości stopy.

  Osoby dorosłe, które noszą małe rozmiary butów absolutnie nie powinny kupować łyżew dla dzieci. Nie mają one bowiem odpowiedniej wytrzymałości, a i kształtem są dopasowane do stóp dziecka. Warto kupować modele przeznaczone dla danej płci, ponieważ kobiety i mężczyźni różnią się kształtem stopy, wysokością podbicia itp. Męska łyżwa może być za szeroka dla kobiety – i odwrotnie – damska może być zbyt wąska dla mężczyzny.