Najlepszy sklep z łyżwami
Producenci
Łyżwy Tempish Łyżwy Spokey Łyżwy Axer Łyżwy Nils Łyżwy Rollerblade
Kontakt
Biuro Obsługi Klienta
Zamówienie telefoniczne
801 000 761
33 8219 149
604 617 978
w godzinach 8-18
Gadu-Gadu: 3575652
Dołącz do nas
Polecane strony

  Jak się ubrać na łyżwy?

  Nie od dziś wiadomo, że jeśli chodzi o strój sportowy każdy chce czuć się w nim komfortowo i równocześnie nie rezygnować z modnego wyglądu. Okazuje się jednak, że znalezienie kompromisu między funkcjonalnością a stylem wcale nie jest takie trudne jakby mogło się wydawać – tym bardziej, że oferty sklepów sportowych naprawdę rozpieszczają nas pod tym względem. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o ubiór na łyżwy. Zanim jednak wybierzesz się na lodowisko przeczytaj poniższy artykuł, w którym to znajdziesz kilka praktycznych wskazówek odnośnie ładnego i wygodnego stroju na łyżwy.

  Dziewczynka na łyżwach

  Dlaczego jest to istotne?

  Odpowiedni strój na łyżwach ma zawsze ogromne znaczenie, jednak szczególnie istotny jest w odniesieniu do pierwszego wyjścia na lodowisko. Może być wtedy czynnikiem decydującym o tym, czy dana osoba pokocha aktywność fizyczną, jaką jest łyżwiarstwo czy też będzie to jej pierwszy i ostatni raz w tym sporcie. Ubranie, podobnie jak same łyżwy ma ogromny wpływ na komfort jazdy, swobodę ruchów, jak i samo bezpieczeństwo korzystania z lodowiska. Nie można zatem sięgnąć po pierwszą lepszą rzecz w szafie, ale należy się przygotować do wyjścia na łyżwy we właściwy sposób.

  Ubranie

  Najlepiej sprawdzi się odzież termiczna, czyli wygodne, ciepłe – ale równocześnie niezbyt grube ubranie. Grzechem popełnianym przez wielu rodziców jest ubieranie dzieci w masywne warstwy odzieży, grube szaliki, „drapiące” czapki. W ten sposób nie tylko znacznie obniżają sam komfort jazdy pociechy, ale również mogą doprowadzić do przegrzania organizmu, a więc ostatecznie do choroby. Ubieranie się na tak zwaną „cebulkę” niezmiennie okazuje się mądrym rozwiązaniem, dzięki czemu można w łatwiejszy sposób kontrolować indywidualne potrzeby względem wygody i panującej na lodowisku temperatury. Ubranie ponadto powinno przylegać do ciała – nie można założyć czegoś co luźno powiewa w trakcie jazdy, gdyż stwarza to zagrożenie zarówno dla danej osoby, jak i innych łyżwiarzy. Z drugiej strony nie powinno się zakładać rzeczy zbyt ciasnych – krępują swobodę ruchów. Odradzamy zakładanie spodni jeansowych, bowiem te schną długo – przez co stają się niekomfortowe, ciężkie, po prostu niepraktyczne.

  Dodatki i akcesoria

  Przy całym zamieszaniu związanym z kompletowaniem stroju nie można oczywiście zapomnieć o ochraniaczach. Przepisy nie wymagają tego rodzaju zabezpieczeń, jednak lepiej o nie zadbać – szczególnie w odniesieniu do dzieci i początkujących łyżwiarzy. Kask oraz ochraniacze na kolana i łokcie będą jak najbardziej wystarczające. Rękawiczki również mają znaczenie, gdyż poza oczywistą funkcją ogrzewania dłoni wspierają one łyżwiarza przy hamowaniu w czasie upadku, jak też stanowią one zabezpieczenie przed płozą. Jeśli chodzi o inne dodatki, takie jak czapki czy szaliki, te pierwsze jak najbardziej warto mieć na głowie, jednak nie mogą one zsuwać się z głowy powodując ograniczenie widoczności. Z tego powodu też radzimy nie zakładać szalików – nie dość, że powiewając mogą zasłonić oczy to jeszcze mogą się wplątać w łyżwy z oczywistym, nieprzyjemnym tego efektem. Skarpety powinny być bezszwowe i cienkie – w takich przyjemniej się jeździ, można też w prostszy sposób uniknąć ewentualnych obtarć.

  Zasady ogólne:

  • Nie ubieraj się zbyt ciepło.
  • Stawiaj na wygodę i swobodę ruchów.
  • Jeździsz często? Zainwestuj w odzież termiczną.
  • Ubierz się warstwowo.
  • Pamiętaj o ochraniaczach.
  • Załóż rękawiczki.
  • Unikaj ubrań zbyt luźnych i za ciasnych.
  • Wybieraj odzież z tkanin sztywnych i mocnych, najlepiej też szybkoschnących.
  • Nie zakładaj szalika.
  • Biżuterię zostaw w domu.
  • Nie zapomnij o czapce.
   

  Na lodowisko można zatem ubrać się w cokolwiek, byleby tylko spełniało to powyższe warunki. Jeśli jeździ się sporadycznie nie ma konieczności zakupu odzieży projektowanej specjalnie z myślą o łyżwiarzach, jednak wszystkim faktycznie angażującym się regularnie w jazdę na łyżwach polecamy zainwestowanie w takie ubranie. To gwarancja komfortu i bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zapewnieniu stylowego wyglądu, gdyż sklepy sportowe oferują naprawdę szeroką gamę odzieży dla łyżwiarzy zgodnej z panującymi w danym sezonie trendami.